Zpět do obchodu

Registrace

Čakry a krystaly

Mám ráda systematičnost i intuici. achát, karneol, tygři, oko, aragonit, lapis, lazuli, ametyst, čakry, kámen, minerál, drahý, přívěsek, náhrdelník, macraméČakrový systém těla propojuje tyto dva zdánlivě protichůdné přístupy.

V tomto článku se budu zabývat 7 základními čakrami a jak je harmonizovat pomocí minerálů.

Jak poznám, který kámen souvisí se kterou čakrou?

Základním vodítkem je jeho barva. Nemá úplně obecnou platnost, ale orientačně vám může pro začátek stačit informace, že první čakru podporují kamenu černé, hnědé a červené. Druhou oranžové. Třetí žluté a ty se zlatými odlesky (takže též např. tygří oko). Čtvrtou zelené a růžové. Pátou bleděmodré a tyrkysové. Šestou tmavomodré. Sedmou fialové a bílé.

Samozřejmě se musí jednat o kameny přírodní, které nejsou obarvené nebo jejich barva není změněna pomocí tepelného záření, ozáření radiací či úprav leptavými látkami.

→ Na obrázku najdete ukázku z mé handmade tvorby šperků - macramé amulety s drahými kameny - červeným a zeleným achátem, karneolem, tygřím okem, aragonitem, lapisem lazuli a ametystem.

Jednotlivé čakry

První čakrazáhněda, kámen, minerál, Vysočina, šperk, přívěsek, náhrdelník, macramé

Podporuje uzemnění, pocit bezpečí zde na Zemi, pudovost, sexualitu. Také s ní můžeme pracovat všude tam, kde máme pocit, že nám chybí energie, jsme často unavení, máme hlavu v oblacích, žijeme v myšlenkách a máme špatný vztah k našemu tělu.

Podpořit ji můžeme červeným jaspisem, červeným achátem a mými oblíbenými: granátem a rubínem. Obzvlášť rubín se nedobarvovaný a ryzí shání opravdu špatně. Častěji narazíte na rubín ve fuchsitu nebo v zoisitu.

→ Na obrázku najdete ukázku z mé tvorby - macramé náhrdelník - tzv. stromek s drahým kamenem - záhnědou původem z Vysočiny.

Druhá čakra

Podporuje kreativitu, radost ze života. Sexualitu tam, kde jde o vědomé propojení dvou těl i duší, prožívanou v radosti. Pomáhá nám bavit se a užívat si život. Jídlo, pití. Všemi smysly ochutnávat realitu.

Nejběžnějším kamenem podporujícím její rozvoj je karneol. Má mnoho barevných tónů a při záměru podpory druhé čakry doporučuji sáhnout po těch oranžových.

Třetí čakrajantar, kámen, pryskyřice, Balt, náhrdelník, macramé, handmade

Podporuje naši sebehodnotu. Tedy to, co si o sobě myslíme. Pomáhá nám vyznat se ve vlastních emocích. Naučit se s nimi pracovat a vědět, co nám svou přítomností chtějí sdělit, na co nás upozorňují. Také je centrem hojnosti a umění postavit se do své síly.

Můžeme ji podpořit citrínem (ověřte si, že se nejedná o přepalovaný ametyst), tygřím okem, jantarem a mým oblíbeným imperial topazem.

→ Na obrázku najdete ukázku z mé tvorby - macramé náhrdelník s drahým kamenem, resp. zkamenělou pryskyřicí - jantarem od Baltu.

Čtvrtná čakra

Podporuje sebelásku. Jaký je tedy rozdíl mezi sebeláskou a sebehodnotou? Hodnota vypovídá o tom, čemu o sobě věříme, Jaké jsou naše představy o tom jací jsme a "za co stojíme". Sebeláska je o pocitu vůči sobě. Dominantnímu emočnímu nastavení a zabarvení všech myšlenek vůči sobě. Je nejvíce zraňována citovými traumaty, odmítnutími.

Kameny podporující právě pátou čakru tvoří až z 40% nabídky mých šperků. Jsou mezi nimi velké rozdíly v tom co v nás přesně podporují. Zatímco manganokalcit je růžový kámen, který milují malé děti, protože je nositelem bezpodmínečné lásky, nesoudící, nic nevyžadující (podobně jako když poprvé spatříte své novorozené dítě); rodonit léčí emoční tělo a šrámy na duši získané z nevydařených vztahů, negativní sexuální zkušenosti, atd. O Rodochrozitu se dočtete v článku Kameny Nových Začátků. Stejně tak v něm naleznete i povídání o amazonitu a chryzoprasu. Dalším z mých oblíbených kamenů pro srdeční čakru je prehnit s epidotem, který nám umožňuje přestat se cítit provinile všude tam, kde si něco vyčítáme (např. že nejsem dost dobří rodiče). Jadeit, nefrit, olivín, vltavín,... Tato skupina minerálů je opravdu velmi široká.

Pátá čakraamazonit, kámen, minerál, drahý, přívěsek, náhrdelník, macramé

Hrdelní, souvisí se sebevyjádřením. Je propojená se třetí čakrou. Protože teprve ve chvíli, kdy jsme ve své síle, máme odvahu vyjádřit co chceme a postavit se za sebe. Někdy vnitřně cítíme, co je pro nás dobré, ale právě blok na páté čakře nás brzdí zpátky, ze strachu, že se nevyjádříme přesně, nebo budeme pokládáni za sobecké, své myšlenky a potřeby nesdílíme. Ve finále často lidé s blokem na této čakře trpí angínami (vím to, bývala jsem v pubertě jednou z nich) a tím i přímo fyzicky zabraňují sami sobě říci cokoli.

Minerály podporující tuto čakru jsou např. modrý aragonit, amazonit, chryzokol, larimar, zeiringit (larimaru podobný kámen s naležištěm na Slovensku) , tyrkys (ochránce cestovatelů, nejčastěji napodobovaný modrý kámen vůbec, ověřte si vždy jeho pravost), akvamarín, modrý turmalín. O některých z nich se dozvíte více ve výše zmíněném článku.

→ Na obrázku najdete ukázku z mé tvorby - macramé přívěsek s drahým kamenem - amazonitem.

Šestá čakrapietersit, lapis, lazuli, kámen, minerál, drahý, náramek, přívěsek, macramé

Centrum třetího oka, propojení s intuicí, blokované bývá přesvědčeními o realitě, které nás brzdí vidět věci jasně. Brzdíme jeho rozvoj strachem z odmítnutí, zešílení nebo podvědomým strachem z upálení.

Pro podporu obvykle používám sodalit a lapis lazuli (často bývá dobarvován, při nákupu podezřele levného si uvěřte, jestli nepouští barvu). Při vhodném odstínu s převahou sokolího oka též pietersit (kámen bouří).

→ Na obrázku najdete ukázku z mé tvorby - macramé přívěsek s drahým kamenem - lapisem lazuli a náramek s pietersitem.

Sedmá čakra

Čakra Bytí. Vědomí. Napojení na zdroj, čistou energii.

Podporují ji fialové kameny ametyst, čaroit a sugilit. Je zvláštní jak často si je vybírají lidé, kteří zároveň svou spiritualitu a vědomost odmítají.

Jak v kameny pracovat systematicky - čakrový detox a intuitivně najdete v záložce Čakrové sety.

Nošení šperků z minerálních kamenů nenahrazuje lékařskou a psychologickou péči.

 

Zpět do obchodu